V th International Eurasian Educational

Research Congress

2 - 5 Mayıs 2018
Akdeniz Üniversitesi / ANTALYA

 
 

Misafir Konuşmacılar

Prof. Dr. Irvin David Yalom

13 Haziran 1931 Washington doğumlu olan Yalom, Stanford Üniversitesinde emekli öğretim üyesidir. Yalom psikoanalitiker, psikiyatrist, psikoterapist ve yazardır. Yalom, varoluşçu psikoterapinin yaşayan en önemli temsilcilerinden biridir. Aynı zamanda Uluslararası Sigmund Freud – Psikoterapi 2009 ödülünün de sahibidir. Standford Üniversitesi’nden emekli olan Yalom, psikoanalistler içinde sürekli olarak kritize edilen psikanalizin geliştirilmesine öncülük yapmıştır. Psikanalizdeki uzun ama etkileyici yeni rehabilitasyon yöntemleriyle insanın psikolojik rahatsızlıklarını yeniden ve daha iyi anlamayı sağlarken uyguladığı yöntemlere has içeriklerle dolu yazdığı romanlar onun edebiyat dünyasında da yer edinmesine yardımcı olmuştur.

Grup psikoterapisini öğretmek ve varoluşçu psikoterapi modelini geliştirmekle alana büyük katkı yapmıştır. Varoluşçu psikoloji üzerine yazdığı yazı, insanlık koşulunun dört "kaynağı" olarak nitelendirdiği şeyleri vurgular: izolasyon, anlamsızlık, ölüm, özgürlük ve insanoğlunun bu endişelere işlevsel ya da işlevsiz biçimde cevap verebileceği yollarını tartışıyor.

Türkçeye çevrilmiş toplam 21 eseri bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları: Alkolizm Tedavisi, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Bugünü Yaşama Arzusu - Schopenhauer Tedavisi, Cinsel Terapi, Din ve Psikiyatri, Ergen Terapisi, Evlilik Terapisi, Her Gün Biraz Daha Yakın.


Prof. Dr. Gerald Nosich

Dr.Gerald Nosich, NY Buffalo Eyalet Koleji'nde ve New Orleans Üniversitesi'nde emekli Profesördür. Dr. Nosich eleştirel düşünme konusunda önemli bir otoritedir ve eleştirel düşünmeyi öğretmenin tüm yönleriyle ilgili 250'den fazla atölye çalışması yapmıştır. Öğrencilerin bir konuyu öğrenmelerinin tek yolunun, onun yolunu düşünmek olduğuna inanmaktadır. Sebepler ve İddialar kitabının yazarıdır (Wadsworth, 1982). İkinci kitabı, Düşünmeyi öğrenmek: Eğitim Programında Eleştirel Düşünmeye Yönelik Bir Kılavuz İspanyolca, Çince ve Arapça'ya çevrilmiştir.

Dr. Nosic ABD Eğitim Bakanlığı ile birlikte “ Ulusal Düzeyde Üst Düzey Bilişsel Becerilerin Ölçülmesi” üzerine bir projede çalıştı. PBS ve Starlink'in sponsorluğunda eleştirel düşünmeyi öğretmek amacıyla konu ile ilgili derslerde telekonferanslar gerçekleştirdi; bazı üniversite ve yüksekokulların eleştirel düşünme programlarını değerlendirmek üzere SACS Akreditasyon için danışman / değerlendirici olarak görev aldı. Eleştirel düşünme üzerine sayısız makale, ses ve video-kaset yazarıdır. Sonoma State University'de Eleştirel Düşünce Merkezi'nde Yardımcı Direktör olarak görev yapıyor ve Eleştirel Düşünce Vakfı Merkezi’nin bir üyesidir.


Prof. Dr. Antonio De Puente

Kuzey Carolina Üniversitesi Wilmington Üniversitesi (UNCW) Psikoloji Profesörü Antonio Puente, 125.000 üyeli Amerikan Psikoloji Birliği'nin (1892'de kurulmuş) başkanıdır. Amerikan Psikoloji Birliği (APA), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki psikologları temsil eden önde gelen ve en büyük bilimsel ve mesleki kuruluştur.

Dr. Puente, 15 farklı ülkede ders vermiş ve Universidad de Granada (İspanya) ve Los Angeles Üniversitesi'nde misafir öğretim üyeliğine atanmıştır.

UNCW'de 1981 yılından beri ve St. George Üniversitesi Tıp Fakültesi (nöroanatomi) öncesinde ders vermiştir. Puente’nin temel öğretim faaliyetleri arasında Beyin ve Davranış, Klinik Nöropsikoloji ve Psikoloji Tarihi yer almaktadır. Puente, UNCW'nin Centro Hispano'nun kurucu direktörüdür.

Puente, nöropsikolojide Nöropsikoloji İncelemesi ve Mesleki Eğitim ve Uygulama Dergisi ile 33 kitap kitap serisi kurdu ve düzenledi. 8 kitap, 79 kitap bölümü ve 107 dergi makalesinin (İngilizce, İspanyolca ve Rusça) yazarıdır.


Prof. Dr. Jimmy De La Torre

Jimmy de la Torre, Hong Kong Üniversitesi Eğitim Fakültesi profesörüdür. Dr. Torre halen Tayvan'daki Ulusal Taichung Eğitim Üniversitesi Başkanı ve İspanya Universidad Autonoma de Madrid'de Fahri Profesördür. Dr. Torre bilişsel tanı modelleme alanında önde gelen araştırmacılardan biridir ve çalışmaları bu alanda hem teorik hem de uygulamaya dayalı konuları ele almaktadır. Çalışmaları, Applied Psychological Measurement, British Journal of Mathematical and Statistical Psychology, Journal of Educational Measurement, Journal of Educational and Behavioral Statistics, and Psychometrika gibi ölçme ve metodoloji konularında önde gelen bilimsel dergilerde yayınlanmıştır.

2009’da Beyaz Saray tarafından Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü' ne layık görülmüştür. Ayrıca 2009’da Jason Millman Ölçmede Gelecek Vadeden Bilim İnsanı ödülünü aldı ve 2017 yılında Eğitimde Ölçme Ulusal Konseyi tarafından Bradley Hanson Eğitimde Ölçmeye Katkı ödülü verildi. Educational Measurement dergisinde baş editörlük yaptı ve halen Applied Psychological Measurement dergisinde yardımcı editördür.