V th International Eurasian Educational

Research Congress

2 - 5 Mayıs 2018
Akdeniz Üniversitesi / ANTALYA

 
 

Misafir Konuşmacılar

Prof. Dr. Irvin David Yalom

13 Haziran 1931 Washington doğumlu olan Yalom, Stanford Üniversitesinde emekli öğretim üyesidir. Yalom psikoanalitiker, psikiyatrist, psikoterapist ve yazardır. Yalom, varoluşçu psikoterapinin yaşayan en önemli temsilcilerinden biridir. Aynı zamanda Uluslararası Sigmund Freud – Psikoterapi 2009 ödülünün de sahibidir. Standford Üniversitesi’nden emekli olan Yalom, psikoanalistler içinde sürekli olarak kritize edilen psikanalizin geliştirilmesine öncülük yapmıştır. Psikanalizdeki uzun ama etkileyici yeni rehabilitasyon yöntemleriyle insanın psikolojik rahatsızlıklarını yeniden ve daha iyi anlamayı sağlarken uyguladığı yöntemlere has içeriklerle dolu yazdığı romanlar onun edebiyat dünyasında da yer edinmesine yardımcı olmuştur.

Grup psikoterapisini öğretmek ve varoluşçu psikoterapi modelini geliştirmekle alana büyük katkı yapmıştır. Varoluşçu psikoloji üzerine yazdığı yazı, insanlık koşulunun dört "kaynağı" olarak nitelendirdiği şeyleri vurgular: izolasyon, anlamsızlık, ölüm, özgürlük ve insanoğlunun bu endişelere işlevsel ya da işlevsiz biçimde cevap verebileceği yollarını tartışıyor.

Türkçeye çevrilmiş toplam 21 eseri bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları: Alkolizm Tedavisi, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Bugünü Yaşama Arzusu - Schopenhauer Tedavisi, Cinsel Terapi, Din ve Psikiyatri, Ergen Terapisi, Evlilik Terapisi, Her Gün Biraz Daha Yakın.


Prof. Dr. Gerald Nosich

Dr.Gerald Nosich, NY Buffalo Eyalet Koleji'nde ve New Orleans Üniversitesi'nde emekli Profesördür. Dr. Nosich eleştirel düşünme konusunda önemli bir otoritedir ve eleştirel düşünmeyi öğretmenin tüm yönleriyle ilgili 250'den fazla atölye çalışması yapmıştır. Öğrencilerin bir konuyu öğrenmelerinin tek yolunun, onun yolunu düşünmek olduğuna inanmaktadır. Sebepler ve İddialar kitabının yazarıdır (Wadsworth, 1982). İkinci kitabı, Düşünmeyi öğrenmek: Eğitim Programında Eleştirel Düşünmeye Yönelik Bir Kılavuz İspanyolca, Çince ve Arapça'ya çevrilmiştir.

Dr. Nosic ABD Eğitim Bakanlığı ile birlikte “ Ulusal Düzeyde Üst Düzey Bilişsel Becerilerin Ölçülmesi” üzerine bir projede çalıştı. PBS ve Starlink'in sponsorluğunda eleştirel düşünmeyi öğretmek amacıyla konu ile ilgili derslerde telekonferanslar gerçekleştirdi; bazı üniversite ve yüksekokulların eleştirel düşünme programlarını değerlendirmek üzere SACS Akreditasyon için danışman / değerlendirici olarak görev aldı. Eleştirel düşünme üzerine sayısız makale, ses ve video-kaset yazarıdır. Sonoma State University'de Eleştirel Düşünce Merkezi'nde Yardımcı Direktör olarak görev yapıyor ve Eleştirel Düşünce Vakfı Merkezi’nin bir üyesidir.


Prof. Dr. Antonio De Puente

Kuzey Carolina Üniversitesi Wilmington Üniversitesi (UNCW) Psikoloji Profesörü Antonio Puente, 125.000 üyeli Amerikan Psikoloji Birliği'nin (1892'de kurulmuş) başkanıdır. Amerikan Psikoloji Birliği (APA), Amerika Birleşik Devletleri'ndeki psikologları temsil eden önde gelen ve en büyük bilimsel ve mesleki kuruluştur.

Dr. Puente, 15 farklı ülkede ders vermiş ve Universidad de Granada (İspanya) ve Los Angeles Üniversitesi'nde misafir öğretim üyeliğine atanmıştır.

UNCW'de 1981 yılından beri ve St. George Üniversitesi Tıp Fakültesi (nöroanatomi) öncesinde ders vermiştir. Puente’nin temel öğretim faaliyetleri arasında Beyin ve Davranış, Klinik Nöropsikoloji ve Psikoloji Tarihi yer almaktadır. Puente, UNCW'nin Centro Hispano'nun kurucu direktörüdür.

Puente, nöropsikolojide Nöropsikoloji İncelemesi ve Mesleki Eğitim ve Uygulama Dergisi ile 33 kitap kitap serisi kurdu ve düzenledi. 8 kitap, 79 kitap bölümü ve 107 dergi makalesinin (İngilizce, İspanyolca ve Rusça) yazarıdır.


Prof. Dr. Joel Spring

Joel Spring 24 Eylül 1940'da San Diego'da doğan Amerikalı akademisyendir. Amerika ve küresel eğitim politikası üzerine yazdığı yirmiden fazla kitabı bulunmaktadır. Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden eğitim politikası çalışmalarında doktora derecesini aldı. Spring’in başlıca araştırma alanları eğitim tarihi, küreselleşme ve eğitim, çok kültürlü eğitim, Yerli Amerikan kültürü, eğitim politikası ve insan hakları eğitimidir.

2008'den beri “Küresel Okul Sistemleri için Yeni Bir Paradigma: Uzun ve Mutlu Yaşam İçin Eğitim” üzerine çalışma yürütmektedir. Spring, Amerikan ve küresel okul politikaları üzerine yirmi akademik kitap yayınladı ve çok sayıda ders verdi ve eğitim ödülü aldı. “Küreselleşmenin Pedagojisi: Eğitim ve Devletin Yükselişi”; “Eğitim İdeolojisi Küresel Toplumu Nasıl Şekillendiriyor, Eğitim ve Küresel Ekonominin Yükselişi” ve Türkçeye çevrilen “Özgür Eğitim” önemli kitapları arasında yer almaktadır.


Prof. Dr. Şenel Poyrazlı

Prof. Dr. Şenel Poyrazlı, Hacettepe Üniversitesi'nde 1992 yılında Psikolojik Danışma ve Rehberlik dalında lisans eğitimini tamamlamıştır. Kısa bir süreliğine rehber öğretmen olarak çalışmış ve hemen ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne yüksek lisans eğitimine devam etmek için gitmiştir. 1997 yılında Northeastern Üniversitesi-Boston'dan Danışma Psikolojisi alanında mastır eğitimini, 2001 yılında ise Houston Üniversitesi'nden yine Danışma Psikolojisi alanında doktorasını tamamlamıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimi sırasında bir çok hastane, klinik ve üniversite psikolojik danışma merkezlerinde danışman olarak görev yapmıştır. Son 13 yıldır Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nin Harrisburg kampüsünde (Penn State Harrisburg) çalışmaktadır. İki ayri yüksek lisans bölümüne bölüm başkanlığı yapmıştır. Öğretim üyeliginin yanı sıra, özel bir klinikte de çalişma belgesine sahip psikolog olarak (licensed psychologist) danışmanlık yapmaktadır. Öğrettiği dersler arasında kültürlerarası yeterlilik, kültürel psikoloji, danışma teknikleri, grup psikolojik danışma gibi dersler yer almaktadır. Araştırma konusu üniversite oğrencilerinin akademik ve kültürel deneyimleri, göçmenlerin kültürel deneyimleri ve kültürel yeterlilik eğitimi alanlarındadir. Yaptığı araştırmalar bir çok uluslararası dergide yayınlanmıştır. Anı Yayıncılık tarafından basılan "Bizi Boşamayın: Cocukların Boşanma Sürecinde Olan Anne-Babalara Önerileri" adlı kitabın yazarlarından ve çevirmenlerinden birisidir. Amerika'da Sage Yayınevi (Sage Publications) tarafından 2013 yılında basılan "International Case Studies in Mental Health" adlı kitabın hem yazarı hem de eş editörüdür. Amerikan Psikologlar Birliği (APA) içinde 2000 yılından beri aktif bir şekilde görev almaktadır. APA Uluslararası Psikoloji’ye 2014 yılı için başkan seçilmiştir. Uluslararası Psikoloji'nin resmi yayını International Psychology Bulletin'a editorlük, APA Genel Psikoloji bölümünün yayını The General Psychologist'e de yardımcı editörlük yapmıştır. Ayrıca Eğitim Araştırmaları Dergisi'ne (Eurasian Journal of Educational Research) eş-editörlük, International Perspectives in Psychology dergisine de danışman editörlük (consulting editor) yapmaktadır. Kariyeri boyunca bir çok ödül almıştır. Bunların arasında APA Uluslararasi Psikoloji'ye olağanüstü hizmet (extraordinary service: 2006 ve 2007 yılları) ve en iyi editor ödülü (2010) yer almaktadir. Pennsylvania Eyalet Universitesi, Harrisburg kampüsünde de 2007 yılında en iyi öğretmen ödülüne, 2010 yılında da kültürel farklılığa saygı alanında yaptığı katkılarından dolayı başka bir ödüle (Diversity Award) layık görülmüştür.